Addis Abeba kenti

addis-abebaEtiyopya’nın başkenti. Afrika yüksek yaylasının kuzeybatı kesiminde, 2  400m  yükseklikte yer alan Addis Abeba [ya da Addis Ababa],  1887’de imparator Menelik II’nin  buyruğuyla kurulmuştur. Nüfusu  yaklaşık olarak 2.7 milyondur. Dağlık bir bölgede [Entoto dağları] bulunan kentte,  ortalama sıcaklık 15 °C-18 °C arasında değişir Haziran ortasından eylül ortasına kadar süren yağışlı mevsimde sıcaklık biraz daha düşer.

Halkın çoğunluğunu Amharilerin oluşturduğu kentte çok sayıda etnik topluluğun üyeleri de yaşar; ayrıca, merkezleri Addis Ababa’da  bulunan Afrika Birliği Örgütü [ABÖ] ve BM Afrika Ekonomik Komisyonu, yaklaşık 50 000 kişilik uluslararası bir topluluğun da kentte yerleşmesine yol açmıştır.

Kentin mimari yapısı da nüfusun karışıklığına yansır. Plansız biçimde büyümüş olan yukarı kesimde geleneksel oturma semtleri, gecekondu semtleri,  büyük alışveriş merkezi ve Addis Abeba Üniversitesi [1950]  yer alır. Daha  yeni olan aşağı kesimde hükumet yapıları,  uluslararası  daireler [söz gelimi ABÖ’nün Africa Hall’u], jübile sarayı ve eski imparatorluk sarayları yer alır.  Çok sayıda kilise de , daha çok bu kesimde bulunur. Bunlardan 1986’da   hizmete giren Saint Michel kilisesi, Afrika’daki en büyük kiliselerden biridir.

Etkin nüfusun yaklaşık onda birinin  çalıştığı sanayide  en gelişmiş dallar çimento sanayisi, dokuma sanayisi,, bira ve sigara yapımıdır. El  sanatları önemli ölçüde gelişmiştir; pırlanta işletmeciliği, sepet yapımı, el tezğahlarında battaniye ve kilim dokumacılığı, vb.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.