Türkiye nin adaları

Türkiye üç yandan denizlerle çevrili bir ülke olmasına karşılık, ada bakımından fazla zengin sayılmaz. Çünkü. Türkiye adalarının sayısı az olmamakla birlikte, büyükçe sayılabilecek olanların sayısı çok azdır. Kıyı uzunluğu 1km yi geçen adaların sayısı 159 dur ama, çoğunun yüzölçümü 1 km²’den küçüktür. Türkiye adaları arasında yüzölçümü 1km karenin üstünde olanların sayısı yalnızca 31 dir.

 Türkiye nin adaları, kıyıları boyunca eşit olmayan bir biçimde dagılmışlardır. Kilometreler boyunca adaya rastlanmayan Batı Karadeniz kıyılarının  tek önemli adası Kefken in yüz ölçümü,ancak 11 hektardır, Doğu Karadeniz kıyılarındaki tek önemli adaysa , küçük bir kaya parçası olan Giresun adasıdır.

Akdeniz bölgesi kıyılarının Antalya meridyeni  dogusunda kalan kesiminde de, ada sayısı çok azdır. Buna karşılık Akdeniz kıyılarımızın batı kesiminden başlayarak adaların çogaldıgı gözlenir ve bu çokluk Ege kıyılarındada sürer.

Mugla  ili, ada sayısı bakımından bütün illerin önünde gelirsede, bir bölümü Akdeniz de, bir bölümü Ege denizinde yer alan adaları, sayılarının çokluguna karşılık,küçük adalardır.Mugla kıyılarının en büyük adası Karaada nın yüzölçümü 9,08 km karedir.

Çok sayıda ada bulunan Ege denizi, aynı zamanda da Türkiye nin en büyük adası Gökçeada nın  [eski imroz,279,24 kmkare] ve üçüncü büyük adsı Bozcaada nın [36,03 km²] bulundukları denizdir.Ege denizinde,  kıyılarımıza çok yakın bazı adalar [güneyden kuzeye dogru, istanköy,kalimnos,leros,lipsos,patmos,sisam,nikarya,sakız ve midilli] da, sınırlarımız dışında kalırlar. Bu adalardan güneydekiler 1911 de , kuzeydekiler 1913 te Türkiye den ayrılmışlardır.

Marmara denizi, küçük bir deniz olmasına karşılık, çok sayıda adanın yer aldıgı bir denizdir. Türkiye nin ikinci büyük adası olan Marmara adasının [117,18kmkare] yanısıra Paşalimanı ve Avşa adaları, Ekinlik adası,vb, irili ufaklı adalar, denizede adını vermiş olan Marmara adalarını oluştururlar.Ayrıca Marmara  denizindeki adalar arasında, büyüklükleri bakımından degilde , İstanbul a yakınlıkları nedeniyle önem kazanmış bir başka adalar grubu daha vardır.İstanbul adaları, Kızıladalar, Prensadaları, Keşiş adaları gibi adlarla anılmış bu adalar, günümüzde Adalar adıyla İstanbul ilinin  bir ilçesini oluştururlar. 9 adadan oluşan adaların beşinde yerleşme vardır, Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada, Sedef adası. Buna karşılık, kaşık adası [yada pide adası], Tavşan adası, Sivriada da yerleşme yoktur. Yassıada da İstanbul üniversitesine baglı su ürünleri fakültesi vardır.

büyükten küçüge dogru ada  isimleri:

Gökçeada

Marmara adası

Bozcada

Uzunada

Alibey adası

Paşalimanı adası

Avşa adası

İmralı adası

Karaada

Kekova adası

Salih adası

Büyükada

Tersane adası

Madenada

Dana adası

Ekinlik adası

Heybeli ada

Hekim adası

Çıplakada

Domuzadası

Kızılada

Koyun adası

Kocaada

Göçek adası

Mardaliç adası

Burgazada

İçada

Kınalıada

Kameriye adsı

Klavuz adası

Apostol adası

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 366 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 28 Haziran 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.