Adaçayı

           


ada cayiBallıbabagiller
[Labiatae] ailesinden bitki cinsi [Salvia].

Ağaççık benzeri yaklaşık 700 tür içeren adaçayı cinsi üyelerinin bir çogu yenilebilir; hekimlikte yada süs bitkisi olarak kullanılır. Gövdeleri karemsi, yaprakları, bir dal boyunca birbirlerinin karşısında yer alacak biçimde dizilir.

Adaçayı türünün [Salvia officinalis] anayurdu Akdeniz havzasıdır. Hoş kokulu yaprakları taze ya da kurutularak et yemeklerinde, soslarda, tavuk yemeklerinde baharat olarak kullanılır. Çok eski dönemlerden bu yana adaçayından yapılan çayın, insana güç verdigine, kan dolaşımını hızlandırdıgına, bellegi tazeledigine, göğüs hastalıklarına iyi geldigine inanılır.

Misk adaçayının [S.sclarea], yuvarlak basit yaprakları vardır; leylak rengi çiçekler açar. Geçmiş yüzyıllarda göz iltihaplarının ve kızarıklıklarının giderilmesinde kullanılmıştır.

Adaçayı cinsinde süs bitkisi olarak kullanılan türlerden ateşçiçeginin [S.splendens] anayurdu Brezilya’dır ve genellikle canlı kırmızı renkli, mızrak biçiminde, başak başak çiçekleri [sonbahar başında açarlar] nedeniyle  bahçelerde ve parklarda yetiştirilir. Salvia cinsindeki öbür süs bitkileri arasında, koyu morumsu mavi çiçek açan S. farinacea  ile açık mavi çiçek açan, mızrak biçiminde yapraklı S.Patens sayılabilir. Cinsin üyeleri çok yıllık ve ikiyıllıktırlar; ama bazıları yıllık bitkiymiş gibi yetiştirilir.

BUNLARI DA GÖRMEK İSTER MİSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.