Accra Nerede

Gana’nın başkenti ve en büyük kenti.

Kıyıdaki Accra ovasında, Gine körfezinin kıyısında yer alan Accra, aynı zamanda  da önemli bir ticaret merkezidir. Nüfusu 949 000’dır [banliyölerle 1420 066]. Genel olarak düz bir alanda kuruludur. Gana Üniversitesi’nin bulunduğu Legon tepesi, vb  bir kaç tepede bulunan kentin, ana caddeleri merkezden geçer ve çevre yoluyla birleşirler.  Yıllık ısı ortalaması 29°C’tır ve aşağı yukarı bütün yıl boyunca değişmez; 735 mm olan ortalama yagış, Batı Afrika kıyısındaki öteki kentlerden çok daha azdır.Ekonominin temeli liman etkinliklerine [kakao,altın,vb dış satımı] ve besin, tahta kontrplak, hazır giyim sanayilerine dayanır.

Avrupalıların 1650-1680 arasında, günümüzde Accra’nın  bulunduğu yer yakınında bir kale ve iki tahkim edilmiş  ticaret merkezi kurmalarından ve 1877’de, ingiliz sömürgesi Altın Kıyısı’nın başkentinin, kentin yerindeki köye aktarılmasından sonra kurulan Accra, ülkenin bağımsızlığa kavuşmasının ardından hızla gelişmiştir.

 

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 235 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 13 Ağustos 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.