Abu simbel nedir

Abu Simbel
Abu Simbel

Abu Simbel, Mısır da arkeoloji alanı. [aşagı nübye de, asuan ın 282 km güneyinde, nil in batı kıyısında yer alan Abu Simbel de [yada ebu simbel,ibsambul] Ramses II  döneminde [i.ö.1304_1237] kumtaşı içine oyularak yapılmış iki tapınak vardır. Tapınakların büyügünün ön cephesine, yaklaşık 20 metre yüksekliginde dört Ramses heykeli yontulmuştur. Küçük tapınagın cephesiyse, yaklaşık 10 m yüksekliginde dört Ramses heykeliyle ve kraliçe Nefertari nin iki heykeliylesüslüdür.

Büyük tapınağın iç duvarında, kralı dinsel törenlerde ve Hititlere yada başka yabancı düşmanlara karşı savaşırken gösteren boyalı kabartmalar bulunur. En dipte, girişten 55 m uzaklıkta, Ptah, Amon_Re, Re_Harakhti adlı tanrıların heykelleri ve tanrısallıştırılmış olan firavunun heykeli yer alır. Yılda iki kez, 20 şubat ta ve 20 ekimde de ,güneş doğarken gün ışınları doğrudan doğruya bu heykele vurur. Küçük tapınak, tanrıça Hathor a ve tanrısallaştırılmış Nefertari ye adanmıştır.

Asuan barajının yapılması ve Nasır gölünün oluşturulması sonucunda sular  altında kalmalarını önlemek amacıyla tapınaklar ve heykeller parçalara ayrılarak eski yerlerinden 61 m yukarıya yerleştirilmiş, bu proje 1968 de tamamlanmış ve 40 milyon dolara mal olmuştur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.