Abdülmecit padişah kimdir

Padişah Abdülmecit, Türk padişahı [İstanbul 1823_ay.y.1861].

Mahmut II ve Bezmialem Sultan ın oglu. Çağına uygun bir eğitim gören, veliahtlık dönemini kafes ardında geçirmeyen Abdülmecit, babasının ölümü üstüne [1839] 16 yaşındayken tahta çıktığında, Kavalalı Mehmet Ali paşa Osmanlı donanmasını teslim almıştı. Hariciye nazırı Mustafa Reşit paşadan etkilenerek Avrupa ülkelerinin yardımını sağlamak isteyen Abdülmecit, 3 kasım 1839 da,  Gülhane Hattı Hümayununu çıkardı. Bu ferman uyarınca, Müslüman ve Hırıstiyan bütün Osmanlı uyrukları aynı haklardan yararlanacak, mal, can  namus güvenliğisağlanacak, adaletli bir yönetim için yeni yasalar çıkarılacaktı. Buna karşılık, Avrupa ülkeleri de, Kütahya ya kadar gelmiş olan Kavalalı Mehmet Ali paşa kuvvetlerinin geri çekilmesini sağladılar. Mısır, Mehmet Ali paşa ya bırakılarak, Mısır valiliğinin Mehmet Ali paşanın çocuklarına geçmesi kabul edildi. Mehmet ali paşa da, Osmanlılara 80 000 kese akçe ödemekle yükümlü kılındı. 13 temmuz 1841 de Londra boğazlar antlaşmasıyla Osmanlıların Çanakkale ve İstanbul boğazları üstündeki egemenliği sağlandı.

Durumun bir süre için yatışması üstüne Abdülmecit, Osmanlı imparatorluğu topraklarında çeşitli gezilere çıktı. Bu arada İstanbul da  Kavalalı Mehmet Ali paşayı kabul etti. Suriye ve Lübnan da  baş gösteren bazı olayları, Eflak ve Bogdan’daki yerel ayaklanmalar izledi. Ruslarla Balta limanı antlaşmasını [1mayıs1849] imzaladı. Bu anlaşmayla ancak geçici bir süre için sağlanan barış, mukaddes makamlar sorunu yüzünden bozulunca, Rusya’ya savaş açıldı [4ekim1853]. Böylece başlayan Kırım savaşı, İngiltere ve Fransa’nın yardımıyla kazanıldı ve Paris anlaşması imzalandı [1856]. Bu arada Abdülmecit’te Gülhane Hattı Hümayunu’nu  tamamlayıcı nitelikte olan İSLAHAT FERMANI  nı ilan etmek zorunda kaldı [1856]. Osmanlı imparatorluğu,devlet bütünlüğünü ancak  batılı ülkelerin güvencesiyle koruyabilecekti.

Tanzimat fermanıyla başlayan ıslahat hareketleri sürdürülerek,yönetim örgütü,adliye,askerlik ve maliye de köklü değişiklikler yapıldı. Rüştiye okulları açıldı, ilk ceza kanunnamesi hazırlandı, sürekli askerlik kaldırıldı,kura ile süreli askerlik konuldu. Galata köprüsü ve gureba hastanesi yapıldı.Avrupa ülkelerinden ilk kez borç para alınarak [bunu 1855,1858 ve 1860 yıllarındaki borçlanmalar izledi]. Dolmabahçe sarayı, Beykoz kasrı Küçüksu Kasrı yapıldı. Bu arada toprak hukukunu yeniden düzenleyen bir kararnameyle ,iltizam, yöntemi kaldırıldı, devletin gelir ve giderleri bütçeye bağlandı.

Abdülmecit in bütün çabalarına karşın, Osmanlı uyruklular arasında gerçek eşitlik sağlanamıyor, hırıstiyanlar ve Müslümanlar arasında gerginlikler  gün geçtikçe artıyordu. Buna ek olarak bir yandan  Cidde, Suriye,Eflak, Boğdan ve Karadağ da başgösteren olaylar, öte yandan devletin aşırı harcamalar ve borçların  sürekli artması nedeniyle durumdan hoşnut olmayanların düzenlediği Kuleli Vakası adı verilen örgütlenme, bir ihbar sayesinde dagıtıldı [14eylül1848]. Bu arada hastalanan Abdülmecit, Fransa nın işe karışmasıyla Lübnan ın ayrıcalıklı bir sancak haline gelmesinden kısa süre sonra öldü [25haziran1861] ve Yavuz Sultan Selim camisindeki türbesine gömüldü.

kaynak:grolıer ınternatıonal americana.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 226 defa

Kategori: Biyografiler, Genel

Yayınlanma Tarihi: 12 Mayıs 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.