Abdülhalim memduh kimdir

           

Abdülhalim Memduh, Türk şairi ve yazarı [İstanbul 1866_İngiltere 1904].

Kaymakam Ali Ragıp Bey  in oğlu olan Abdülhalim Memduh, düzenli bir öğrenim göremedi. İki yıl hukuk mektebinde okuyup,hariciye nezaretinde katipken, mizan gazetesine yazdıgı yazılar yüzünden tutuklandı ve Konya ya sürüldü. Çerkez Ali Paşanın aracılığıyla yeniden İzmir e dönüp, kısa bir süre sonra Avrupa ya kaçtı [1900] Fransa, Tunus ve İngiltere de sıkıntılı bir hayat sürdü.

Mizan gazetesinde yazılar yazan, Muhit dergisinin yazı işlerini yöneten Abdülhalim Memduh, aruz ve heceyle şiirler yazmış,şiirde Abdülhak Hamit i izlemiş, Muallim Naci ve yandaşlarının amansız bir düşmanı olarak, özgür düşünceyi savunmuştur.

Başlıca yapıtları: tasviri vicdan [şiirler,1885], tasviri hissiyat [şiirler],burhan [kanuninin vezirlerinden kara sinan paşa nın zaferlerini anlatan,manzum yapıt,1886], reşid  paşa [biyografi,1886], tarihi edebiyatı osmaniye [Türkiyede ilk edebiyat tarihidir,1887],  bedriye [manzum oyun,1886], Abdulhamit ve genç türk bir harem agası [oyun], Türk eş ar ı garamı [fransada edmond fazy ile birliktehazırladıkları bu antoloji, antholegie de L amour turc adıyla mercure de france yayınları arasında yayınlanmıştır [1905].

kaynak: GROLIER ınternatıonal americana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.