Abdülhak molla kimdir

Abdülhak Molla, Türk şairi [İstanbul.ay,y.1853].

Divanı Hümayun dan Mehmet Emin Şükühi Efendinin oğlu, Mustafa Behçet Efendinin kardeşi olan  Abdullah Molla medrese ögrenimi gördü. Müderrislik, saray doktorluğu yapıp,hekimbaşı, Selanik ve Yenişehir mollası payeleri verildi.

Anadolu ve Rumeli kazaskerliğine, maarif vekili başkanlıgına da getirilen Abdülhak Molla nın memurluk yaşamı iniş çıkışlarla doludur.Birkaç kez görevden alınmış, sonra daha yüksek görevlere atanmıştır.Son olarak Rumeli kazaskerlerinin en eskisine verilen, reis ül_ulema ünvanını almıştır [1852].Medrese öğrenimigörmüş olmakla birlikte,tıbbın bir pozitif bilim olarak okutulması gereğini padişahıda inandırarak, tıbbiye mektebi nin açılmasını sağlamış [1827] ve aynı okulda öğretmenlik yapmıştır. Anatomi dersinin ölüler üstünde yapılması için padişahtan irade çıkattıranda odur. Divan geleneğine bağlı şiirleri kitap halinde basılmamıştır. tezkire ve mecmualarda rastlanır.

Başlıca yapıtları: tarih_iliva,ruzname,hezar esrar.

kaynak:GROLIER INTERNATIONAL AMERİCANA.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 203 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.