Abdulaziz efendi karaçelebizade kimdir

Karaçelebizade Abdulaziz Efendi, Türk din ve bilim adamı, şairi [İstanbul 1591_ Bursa 1658].

Çeşitli medreselerde ders veren Karaçelebizade Abdulaziz Efendi, sadrazam Merre Hüseyin paşa ya karşı Fatih Caminde başlayan ayaklanmaya katıldıgı için Bursa daki  Molla Hüsrev medresesine sürüldü. Murat IV  tarafından bağışlanıp, Süleymaniye medresesine öğretmenliğe atandı. 1624 ten sonra çeşitli yerlerde kadılık yaptı. İstanbul kadılıgı sırasında İstanbul’da yag darlığı çıktıgı için Murat IV tarafından denize atılma cezasına çarptırıldıysa da, sadrazam Damat Bayram Paşanın araya girmesiyle ölümden kurtuldu ve Kıbrıs a sürüldü. Bagışlanıp, İstanbul a döndükten[1636] sonra, Rumeli kazaskerligine getirildi [1648]. Sultan İbrahim in tahttan indirilmesinde ve öldürülmesinde önemli rol oynayıp, Bahai Efendi nin karşı çıkmasını sonuçsuz bırakarak, Osmanlı devletinin ilk şeyhilüslamlıgına atandı [2 mayıs1651]. Terk edilen bazı töreleri yeniden başlatıp, arpalıkterki kuralını yeniden getirerek,vakıf işlerini düzene koydu. Ocak  ağaları_saray ağaları çekişmesinde ocak ağalarını destekleyip,ocak ağaları başarısızlığa uğrayınca Sakız a sürüldü [1651]. Daha sonra Bursa da oturmasına izin verildi ve dedelerinden kalma vakıf evde öldü.

Başlıca yapıtları: revzat ül_ebrar [peygamberler,islam devletleri ve 1646 ya kadar osmanlı devletinin tarihi], tarih_ifeth_i revan ve bağdat yada zafername, hilyet  ül_enbiya, hall ül_iştibah, kitab ül_elgar fil fıkh il_hanifiye [fıkıh kitabı], gülşen_i niyaz [mesnevi], divan [basılmamıştır].

kaynak:Grolıer ınternatıonal americana.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 203 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 07 Mayıs 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.