Abalıoğlu yunus nadi kimdir

           
Yusuf Nadi Abalıoğlu

Yusuf Nadi Abalıoğlu

Türk gazetecisi [Fethiye 1880_Cenevre 1945]. Abalızade hacı halil efendinin oglu olan yunus Nadi Abalıoğlu ilk öğrenimini Fethiye de tamamladı. Galatasaray Sultanisi ni [lisesi] bitirip, hukuk mektebine devam etti. Baba Tahir’in çıkardığı Malumat gazetesinde yazarlığa başladı [1900]. Gizli dernek kurmak suçundan tutuklandı [1901] ve Midilli kalesine hapsedildi. Meşrutiyet’te ikdam ve Tasvir_i efkar gazetelerinde yazdı.ittihat Terakki’nin Selanik’deki Rumeli gazetesinde başyazarlık yaptı[1910]. Meclisi Mebusan da Aydın milletvekilligi [1911] yaparken bir yandanda Tasvir_i Efkar ı  yönetti. Savaşın bitiminde Yeni Gün ü kurdu [1918]. Kurtuluş savaşını destekleyen tutumu yüzünden tutuklanacağını anlayınca Ankara’ya geçti[1920] ve gazetesini Ankara’da çıkardı.TBMM nin birinci döneminde Muğla milletvekili seçilerek altı dönem bu görevde kaldı. İstanbul’da Cumhuriyet gazetesini kurdu[1924] ve ölümüne kadar baş yazarlığını sürdürdü.

Uzun süren siyasal yaşamına karşın gerçek ününü gazetecilik alanında yapan Yunus Nadi, Atatürk ilkelerini  ve Cumhuriyet yönetimini benimsemiş, bu yoldaki yazıları ile tanınmış bir düşünce savaşçısıdır. Cumhuriyet gazetesi anısını yaşatmak amacıyla,  1946 dan bu yana her yıl, adına  çeşitli kültür ve sanat dallarında Yunus Nadi armağanı yarışması düzenlemektedir.

Başlıca yapıtları: ihtilal ve inkilab_ı osmani[1908], Ankara nın ilk günleri [1955] Ali Galip hadisesi [1955] .Birinci büyük millet meclisinin                açılışı ve isyanlar [1955] .Çerkez Ethem kuvvetlerinin ihaneti [1955]. Mustafa Kemal Paşa Samsunda [1955].

kaynak: Grolıer ınternatıonal amerıcana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.