Aalto Alvar kimdir

A. Alvar

A. Alvar

Aalto Alvar, Finlandiya’lı mimar [Kuortane 1898_Helsinki 1976]. Hugo Alvar Henrik Aalto, xx yy’ın önemli mimarlarındandır. En büyük katkısı Bauhaus2un ve uluslar arası üslubun öbür türevlerinin katı mimarlık ögelerini insanileştirmiş olmasıdır. İnancını kısaca şöyle özetlemiştir: yaşama daha kişisel bir yapı kazandırmak mimarların görevidir.

Aalto 1921 de Helsinki Politeknik Okulunu bitirdi ve 10 yıl içinde, yapıları ve mobilyalarıyla Finlandiya mimarlığının başlıca ustası olurken, bu mimarlığın sesini uluslar arası alanda ilk kez duyurmayı başardı. 1935 de ilk eşi mimar Aino Marsio yla, kayın ağacı levhalarının üst üste yapıştırılıp bükülmesiyle elde edilen mobilyalar üreten şirketini kurdu.

Aalto, kendine özgü mimarlık uslubunu, konferans salonundaki akustik dalgalı tavanıyla ünlü Vilpuri kütüphanesinde [1927_1935] te yıkıldı ve basım odasındaki koni biçiminde sütunlarıyla ilgi çeken Turun Sanomat gazetesi binasında [1927_1930_geliştirdi. Paimiosenatoryumuyla [1929_1933] uluslar arası üne kavuştu.  Altı yapıdan oluşan bütün,balkonlarının her biri gün ışığını en çok alacak biçimde tasarlanmıştır. 1937 deki Paris sergisi ve 1939 daki New York Dünya fuarı için hazırladığı Finlandiya pavyonlarıyla ve New York modern sanat müzesinde iç çalışmalara ayrılan 1938 sergisiyle ününü pekiştirdikten sonra, Harvard üniversitesinde ders verdi, bir yandan da ,Cambridge deki Massachsetts teknoloji Enstüsünde Baker House yatakhanelerinin tasarımını yaptı [1947_1948].

Rusya_Finlandiya savaşının  [1940] ve ikinci dünya savaşının Finlandiya’da yol açtığı yıkım ülke boyutunda  bir yeniden yapılanma ve kentleşme planı gerektirince ,söz konusu plan [özellikle Helsinki kent merkezinin düzenlenmesi],  Aalto’nun başkanlığı altında bir komisyon tarafından tasarlandı.

 

Bir ada da yer alan Saynatsolo  kasabası için de  çevredeki göl ve ormanların manzaralarını vurgulayan bir belediye merkezi yapan [1950_1952]. Aaolto’nun sonra ki yıllarda ki yapıları daha sadedir. Ancak anıtsal kongre evinde [1962_1975] ve Helsinki kültür merkezinde  de sanatın insancıl boyutlarını ortaya koymuştur.

kaynak:grolier americana

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 234 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.