29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri

           

29 Ekim’de ne oldu, 29 Ekim, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 29 Ekim resepsiyonu nerede, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 29 Ekim’de kimler nerede olacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, 29 Ekim 1923 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oy birliği ile yeni yönetim tarzının Cumhuriyet olduğu ilan edilmiştir. Her yıl Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde çeşitli etkinliklerle Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılır. Devlet  ricali Cumhurbaşkanlığı resepsiyonu, Genel Kurmay Başkanlığı, Meclis Başkanlığı ve diğer devlet kurumları çeşitli etkinlikler düzenler. Akşamları il ve ilçelerin caddelerinde fener alayları düzenlenerek büyük bir Coşku ile kutlamalar yapılır.  Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim’de yarım gün ve 29 Ekim’de tam gün resmi tatildir.

Atatürk 29 Ekim 1933 yılında  10. yıl nutku olarak da bilinen mesajında   “en büyük bayramdır”  sözleriyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının önemine değinmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cumhurbaşkanlığı resepsiyonu

Cumhuriyet Bayramı  Cumhurbaşkanlığı resepsiyonu her yıl Çankaya köşkünde kutlanıyordu ancak bu yıl farklı bir yerde resepsiyon düzenlenecek. Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan AK Saray bu yıl Cumhurbaşkanlığı resepsiyonu için kapılarını açacak. Henüz tam olarak bitmemiş olsa da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık üç bin davetliye burada ev sahipliği yapacak. Resepsiyon bittiğinde kapılarını tekrar kapatacak olan Ak Saray, Cumhurbaşkanlığı binası olarak düzenlenmeye devam edecek VE binanın resmi olarak açılışı ise Kasım ayının son günlerine doğru yapılacak.

29 Ekim’de kim nerede

Cumhurbaşkanlığı resepsiyonuna Meclis de grubu bulunan partiler ve meclise giremeyen partiler de dahil olmak üzere 3 bin davetlinin çağrıldığı belirtilse de  Muhalefet partileri  başta olmak üzere  bir çok partinin yetkilileri katılmayacaklarını  beyan ettiler. Muhalefet partilerinin kurmay kadroları 29 Ekim Cumhuriyet bayramında Anıtkabir’e gideceklerini belirttiler.

Türkiye Gençlik Birliği TGB, Atatürkçü Düşünce Derneği ADD başta olmak üzere yapılan çağrılarla yüz binlerce kişinin Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere bir çok ilde  sokaklara çıkması bekleniyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı olan Tansel Çölaşan “Gün birlik olma günüdür” sözleriyle Ankara Tandoğan’da  Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına çağrı yaptı.

Türkiye Gençlik Birliği ise İstanbul Kadıköy Moda İlköğretim okulu önünde saat 15:00 de başlatacağı yürüyüşe ise İşçi Partisi başta olmak üzere bir çok demokratik kitle örgütünün de katılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.