ögretmenlergünü tarihi

atatürk-öğretmenler1928 yılında Arap harflerinden bu günkü kullandığımız alfabeye dünyanın deha oldugunu kabul ettiği büyük önderimiz ATATÜRK ün sayesinde geçiş yapıldı.halkın yeni harfleri benimsemesi için büyük atılımlar yapıldı.okuma yazma seferberliği başlatıldı ve bir çok okullar açıldı.bu okullara millet mektepleri ismi verildi.ATATÜRK millet mekteplerinde bizzat kendisi kara tahtanın karşısına geçerek dersler verdi.o zamanki bakanlar kurulu 11.kasım 1928 günü aldığı bir kararla ATATÜRK Ü millet mektepleri baş öğretmenliği ünvanını verdi.24 kasım 1928 de ATATÜRK bu ünvanı kabul etti.
ATATÜRK kurtuluş savaşında öğretmenlerin gösterdiği kahramanlıklardan övgülerle bahsederdi.artık yeni Türk ulusunun çağdaşlığı yakalamasında, öğretmenlere büyük görevler düştüğünü belirterek şu sözü söyledi[Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir] demiştir.Atatürk’ün 100. Doğum yıl dönümü 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı. Dünyada en kutsal görev olarak bilinen bu mesleğin sıcak ve içten bir yaklaşımla “Öğretmen Günü”nün kabulü, öğretmenlik mesleğinin yüceliğini simgeleyen bir doğuş olmakla kalmamış çocuklarımızın hayallerini süsleyen meslekler sınıfına dahil etmiştir.
yine bir 24 kasım gelmektedir.bu vefakar ve cefakar egitim insanlarının kutsal bir görev olan ögretmenligi her şartta yürüttükleri görülmektedir.atanamayan ögretmenler sorununa da bir an önce çözüm bulunması umuduyla başta BAŞÖğRETMENATATÜRK olmak üzere bütün öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.