18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi

Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi

Dünya tarihine bir destan olarak yazıldı. Dünyanın en gelişmiş teknolojileri ile donatılmış savaş gemileri Mehmetçiğin süngüsüyle, yüreğiyle, imanıyla Çanakkale Boğazı’nda sulara gömüldü. İngiliz ve Fransız savaş gemileri tabyalara ölüm yağdırırken mehmetçik elinde kalan son mermisi, son peksimeti ile göğsünü siper ediyordu.   Bir dakika sonra öleceğini bile bile öndeki sipere atlıyor ve şehadet getiriyordu. Çanakkale Zaferi  o zamanki dünya dengesini değiştirdi. 300 bine yakın şehit verilerek düşman gemilerini Çanakkale Boğazı’ndan  geçirmediler. Onlar Türk milletinin gerçek kahramanları olarak tariha adlarını yazdırdılar. Seyyid Onbaşı kaldırdığı mermi ile tarihe bir destan yazdı. Batmaz denilen Agamemnon gemisi ve  nice savaş gemileri boğaz sularına gömüldü. Çanakkale Boğaz’ında yaşanan savaş o güne değin görülmemiş bir savaştı. Yazılan şiirler, dökülen gözyaşları orada şehit  olan Mehmetçikler için aslında hiç bir şey.

Bu konu hakkında her yıl Mart ayının 18’inde ve müteakip günlerde TV’lerde ve bir çok yerlerde toplantılar yapılır ve kahramanlıklar anlatılır.  İzlerken, dinlerken gözlerimiz dolar, ama malesef bu kadarla sınırlıdır. Ben bir vatandaş olarak diyorum ki;   Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Geçmişine sahip çıkmalı. Çanakkale şehitlerini sadece Mart ayının 18’inde anlatmak yetmez. Bu ülkede her gün bir okul açılıyor, her gün bir bulvar açılıyor, hava lanı, vb kamuya ait yerler açılıyor.  Çanakkale‘de şehit olmuş o kahramanların isimlerini buralara versek ve onları sonsuza kadar yaşatsak acaba haklarını ödeyebilirmiyiz.

 

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 206 defa

Kategori: Genel, Haberler

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.