1 TEMMUZ KABOTAJ BAYRAMI

kabotaj-bayrami-kanunuBayramınız kutlu olsun!…

Bayram değil seyran değil neden öpüldük demeyin. Basbayağı bayram işte. Ne var yani, beğenemediniz mi Kabotaj Bayramını? Futbolcuların maç seçmesi gibi siz de bayram seçmeyin lütfen. Bayram, bayramdır.

Biz yine de açıklayarak bir amme hizmeti yapalım, Kabotaj Bayramının ne olduğunu ve neden olduğunu. Elimize yapışmaz elbette.

Kabotaj, Fransızca kökenli bir sözcük olup,  bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık olarak tarif edilebilir. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

Yukarıda anlatıldığı gibi 1 Temmuz 1926 tarihinden beri bugün, yani her yılın 1 Temmuz günü Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Evet, ne diyorsunuz şimdi? Bayramınızı kutlamakla yanlış bir şey yapmadık değil mi?

Yazar: xiphias

Görüntüleme: 225 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 01 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.