Trabzon’un coğrafi özellikleri

           
Trabzon'dan bir dağ manzarası

Trabzon’dan bir dağ manzarası

Trabzon‘un batısında Giresun, güneyinde Gümüşhane, doğusunda Rize, kuzeyinde Karadeniz vardır.

Coğrafi konumu: 40°  33′  ve 41°  07′ kuzey enlemleri ile  39°  o7′  ve  40° 30 doğu boylamları arasındadır.

Yüzölçümü:  4685 km²

Toprakları: %77,6 dağlar, %22,4 platolar.

İlçeleri: Akçaabat, Araklı, Arsin, Çaykara, Maçka, Of, Sürmene, Tonya Vakfıkebir, Yomra.

Dağları: Zigana dağları  2 356 m. , (Zigana geçidi 2036 m. , Karadağ 1948 m.), Trabzon dağları 3000 m. , Kıranbey tepesi  2380 m. ,  Gümüşki tepesi  2375 m. , Koçalak tepesi  1487 m.),  Çakırgöl dağı  3063 m. , Kemer dağı 2856 m. , Kırıklar dağı, Kop dağı, Keşiş dağı, Munavı dağı, Gavur dağı, Alucra dağı, Kolot dağı, Kusba tepesi 2533 m. , Zülfe dağı 2760 m.)

Akarsuları: Foldere, Kale deresi, Değirmendere, Yanbolu deresi, Karadere, Koha deresi, Sürmene deresi, Solaklı çayı, Baltacı deresi, İyidere.

Gölleri: Çakırgöl, Uzungöl, Sera gölü.

İklimi: Kuzey de  Karadeniz iklimi, güneyde kara iklimi.

Bitki örtüsü: Orman ve makiler bitki örtüsünü meydana getirir. Fındık, tatlan, kızılcık, çobanpüskülü, avcı üzümü, muşmula, geyikdikeni, defne, kızılağaç, meşe, kestane, gürgen, ıhlamur, çam, ladin,  köknar Trabzon’un belli başlı bitki türleridir.

Trabzon adı nereden gelmiştir:  Trabzon M.Ö. VII. yy’da Miletoslu kolonilerce “Trapezus” adıyla kurulmuştur. Bu ad zamanla Trapezous, Trapezunta, Trapezountas ve Trabezond şekillerine dönüşmüş ve Osmanlılar zamanında ise Trabzon adını almıştır.

Tarihi ve doğal güzellikleri:  Meryem Ana Manastırı, Çamburnu, Çakırgöl,  Zafenos, Çifte çamlık, Boztepe,  Trabzon kalesi, Kale park, Akça kale  ve daha bir çok tarihi kiliseler camilere ek olarak da Zigana dağları gibi gezilmesi gereken doğa harikası bir ilimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.