Taksim gezi parkı

Şu anki Taksim Gezi Parkı nın yerinde, 1806 yılında ,rus ve hint mimarisinin örneklerini taşıyan ,Halil Paşa Topçu Kışlası vardı.Bu kışla bir çok savaşta karargah olarak kullanılmıştı.1909 yılında meydana gelen 31 mart ayaklanmasında [31mart olayıda denir] isyancılar tarafından karargah olarak kullanıldı.Harekat ordusunun isyanı bastırmak için top atışlarına tuttugu bina kullanılamaz hale geldi.Uzunca bir dönem metruk bir şekilde kaldı.

Daha sonraları kışlanın içerisine tahtadan trübünler yapılarak futbol sahası olarak ,Taksim stadı adını aldı ve Türkiye ilk milli maçını bu stadda Romanya ile oynadı. 26 ekim 1923 de oynanan maçta skor 2-2 olarak belirlendi.

Şehircilik uzmanı Henri Prost İstanbul için imar planı hazırlarken  bu bölgeyide Taksim gezi parkı olarak yapılması için yetkililere öneride bulundu.1940 yılında o dönemin İstanbul valisi Lütfi Kırdar , Henry Prost un önerisiyle istimlak ederek Cumhuriyet döneminin ilk ve en büyük parkını buraya yaptırdı.Taksim stadı yıkılarak yerine İnönü stadı yapıldı.

Zamanla genişleyen şehirin içinde küçük bir yeşil alan olarak insanların sıkça ugradıgı bir park oldu.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 195 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 10 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.