Stalin Kimdir


stalinStalin dönemi, 1924 yılı, Rus Devriminin ve komünist Parti!nin ünlü önder Lenin’in ölümüyle başladı.

Lenin’in ölümü ülkede büyük bir karışıklığa yol açtı;ancak Komünist Parti, Devrim’in Babasının temel ilkeler olan bağlılığını ve bütünülüğünü koruyarak güçlüklerin üstesinden gelmeyi başardı ne var ki, birlik beraberlik üstüne verilen onca demeç, merkezi iktidarda su yüzüne çıkan rekabeti gizlemeye yetmedi. 1922’den beri partinin genel sekreteri  olan  Stalin partideki konumundan ustaca yararlanmayı bildi.

Üç yıllık bir mücadele sonunda Troçki’nin çevresinde toplanan komünist solu tasfiye etti ve Troçki’yi de partiden attırdı Rus Devriminin  onuncu yıl dönümünün (1927)  kutlamaları sırasında gerçekleşen bir politik zafer. Stalin iktidarına geçişi simgeliyordu.

Stalin 1927 yılının sonunda parti kongresinde kendini kabul ettirmeyi başardı. Lenin’in 1921 de başlattığı ekonomik liberalleşmenin ardından Stalin yeni Sovyet toplumunun sırtında asalak olarak yaşayan, “sınıf düşmanına”  karşı mücadeleyi ön plana çıkardı. Ülkesinde yenin bir sanayi ve tarım devrimini başlatmak istiyordu . Ekonomik programı sürekli eleştiren “sağ muhalefeti” saf dışı bıraktıktan sonra, birinci beş yıllık kalkınma planını ilan etti. büt”ün toplum, Sovyet ekonomisindeki bu büyük atılımı gerçekleştirmek üzere seferber edildi. Tarım alanlarının kolektifleştirilmesi, milyonlarca köylünün topraklarından atılmasına ve kulakların, ve yeni zengin köylülerin cezalandırılmasına yol açtı. 1930’lu yıllar Stalin efsanesinin iyice yerleştiği ve yayıldığı yıllardır. Ellinci doğum yıl dönümünde yani 1929’da bugünün Lenin’i olarak selamlandı ve Lenin’in tek meşru temsilcisi olarak kabul ve  ilan edildi, ve 1922’den, 1953 yılındaki ölümüne kadar 31 sene boyunca Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri olarak hayatını sürdürdü.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.