Soyuz projesi

           
Soyuz uzay aracının fırlatma anı

Soyuz uzay aracının fırlatma anı

Sovyet Rusya’nın en başarılı insanlı uzay uçuşları Soyuz serisinden araçlarla yapılmıştır. Soyuz uzay aracının denemesinden sonra Rusların Ay’a insan indirmeleri bekleniyordu. Yedi araç kullanarak 4 defa yapılan bu denemeler, birincisi hariç, başarı ile sonuçlandı. Buna rağmen Ruslar henüz Ay’a insan indiremediler. Ay’ın fethine kadarSoyuz aracı ile yapılan denemeler şunlardır.

Soyuz-1

23 Nisan 1967 tarihinde fırlatılan Soyuz-1’in astronotu Viladimir Komarov idi. Komarov, Dünya çevresinde yörüngeye girmiş 17 tur yapmış, sonra dönüşe geçmiştir. Fakat, atmosfere girince paraşütü açılmamış ve sürtünme sonucu yanmaya başlamıştır. Paraşütsüz inen Komarov daha atmosferde iken ölmüş ve uzay yolunda ölen ilk insan olmuştur. Fakat, bundan sonra Ruslar paraşüt sistemini geliştirmiş ve aynı şekilde ikinci bir arıza olmamıştır.

Soyuz-2 ve Soyuz-3

Ruslar Soyuz-2’yi 25 Ekim 1968 günü insansız ve bir hedef araç olarak kullanmışlardır. Bir gün sonra fırlatılan Soyuz-3’te astronot G. Beregovoy bulunuyordu uzaya çıkan en yaşlı astronot olan  Beregovoy 49 yaşında idi. Uçuş sırasında, bir gün önce fırlatılan Soyuz-2’ye yaklaştı, onunla yakın mesafede kalarak uçtu. Yörüngesinin en yakın mesafesi 205, en uzak mesafesi 225 km. idi. Dünya çevresinde 64 tur yaptıktan sonra paraşütle Kazakistan’da Karaganda üssüne indi.

Soyuz-4 ve Soyuz-5

Ruslar bu üçüncü denemede, birer gün ara ile iki soyuz aracını fırlatarak bunlara ortak bir görev verdiler. Soyuz-4 Vostok füzesi ile 14 Ocak 1969 günü fırlatıldı. Astronotlar W. Shatolov ile B. Volinov idi. Bir gün sonra fırlatılan araçta ise Yeliseyev ve Khrunov bulunuyordu. İki araç yörünge uçuşu sırasında buluşmuş, yeliseyev ve Khrunov uzayda yürüyerek Soyuz-4’e, Volinov ise Soyuz-5’e geçmişlerdir. Bu astronotların uzayda ilk defa araç değiştirmesi olmuştur. araçlar bu denemede Dünya çevresinde 48’er defa dönmüşlerdir.

Soyuz-6,7,8

Soyuz projesinin bu dördüncü denemesinde üç Soyuz aracı aynı anda ve aynı yörüngede uçmuşlardır. 11 Kasım 1969’da fırlatılan Soyuz-6’da astronot Shonin ve Kubasov vardı. Bir gün sonra fırlatılan Soyuz-7’de Gerbatko, Filipçenko ve Volkov, onlardan bir gün sonra, yani 13 Kasım 1969’da uzaya gönderilen Soyuz-8’de ise Shatolov ve Veliseyev bulunuyordu. Birer  gün ara ile  uzaya gönderilen bu araçlar aynı yörüngede buluştular ve grup halinde uçmaya başladılar. her üç araç, 118 saat, 41’er dakika uzayda kaldıktan sonra Dünyaya dönüş yaptılar. Soyuz’ların 1969’daki bu son denemeleri yapılırken, ay Amerikalılar tarafından feth edilmiş bulunuyordu. Bu denemelerden sonra Rusların da Ay’a insan indirmeleri bekleniyordu. Fakat, aynı yıl Amerikalılar Ay’a ikinci defa insan indirdikleri halde, Ruslar bugüne kadar Ay‘a inmeye teşebbüs etmediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.