Sohbetara

            Whatsapp'ta Paylaþ

Yine ilginç bir başlık, sohbetara ya da sohbet ara, birleşik yazılınca ne oluyor, ayrı yazınca ne oluyor. İşin içinde sohbet  chat siteleri olunca Türkçe evrim değiştiriyor. Bu konuyu çet yazımda da paylaşmıştım, dilerseniz ona da bir göz atın. Bu yazımda sizlere yine rakamsal bilgiler vereceğim, vermeye de davam edeceğim. Çok ilginç bir hayat tarzı olmuş bu sohbet sitesi olayı. Kelimelerden kelime türetme, hiç akla gelmedik kelimeleri birleştirip alan adı alma ve İnternet ortamında ki sohbet ya da chat kelimesi ile yapılan arama hacimleri, arama sonuçları çok ilginç boyutlara ulaşmış da kimsenin haberi olmamış. En azından ben uyumuşum demek ki.

Sohbetara olarak yazılan bu birleşik kelime aslında ayrı olarak yazılmalı, sohbet ara gibi. Ama İnternet ortamında ayda tam 1300 kişi sohbetara yazarak sohbet edebileceği bir mekan arıyor. Yine google arama çubuğuna sohbetara yazarsanız, tam 236.000 sonuç çıkar. Eğer Türkçe dilinin kurallarına uygun yani sohbet ara yazarsanız 713.000 sonuç çıkıyor karşınıza ve sohbet ara yazarak arama yapan sayısı aylık 590. Yani düzgün olarak yazan 590, yanlış Türkçe kullanan sayısı 1300.

Elbette ki bu aramayı yapanlar kendilerine uygun sohbet edip, arkadaş bulabileceği bir platform arıyorlar. Zaten durumu birileri değerlendirmiş bu isme bir de web sitesi kurmuş bile. Dedim ya işin içinde sohbet kelimesi oldu mu asla ve kat’a firesi de olmaz boşu da. Şimdi sohbetara yazarak bir mekan arayan kişinin bizim sitemize gelme şansı yok denecek kadar az, biliyorum ve farkındayım. Ancak, ben  siteme özgün içerikler ekleyen birisiyim, arama motorlarının sistemini zaten kimse çözemiyor. Özgün yazı olmasına dayanarak diyorum ki, belki bu yazıyı ilk sayfaya çıkarır ve bizim sitemize de bu arama vesilesi ile ziyaretçi gelir.

2 Comments

  1. güzel bir sohbet sitesiymiş

  2. ben murat mersinden bayan kuaforuyum yas 24
    mersinli bayanlardan arama ve mesaj bekliyorum
    yanlız bayanlar cagrıya cevap yok 05064942008

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.