Sohbet ve İslami sohbet farkı

            Whatsapp'ta Paylaþ

Değerli takipçilerim bu yazımda sizlere sohbet ve İslami sohbet arasındaki farkı anlatmaya çalışacağım. Malum bizde bir sohbet sitesiyiz bu konulara değinmemiz gerekiyor. Özellikle İnternet ortamında çok farklı anlaşılmalara yol açabiliyor. Bu nedenle özünde aynı manaya geliyor bile olsalar elbette ki kişiye özel farkındalıklar da yaratıyor. Şimdi sizlere kısaca, sizleri sıkmadan bu farkı anlatmaya çalışayım.

Sohbet; Herhangi bir kişinin ya da bir yazarın güncel konular hakkında okuyucuyu sıkmadan samimi, yani senli benli olarak kendi özgün düşüncelerini anlattığı yazı şekline sohbet ya da söyleşi denir. Bu yazım şeklinde yazıyı yazan kimse bir şeyi ispat etmek için uğraşmaz, anlattığı konunun çok derinlerine girerek okuyucusunu sıkmamaya çalışır. Sohbet konuları günlük hayatın içerisinde ki gelişmelerle alakadar olur. Yazıyı yazan kişi sıkça ata sözleri ve deyimler de kullanarak, hem okuyucuyu sıkmaz, hemde düşünceye sevk eder. Edebiyat anlamında kısaca böyle tarif edilebilir. Bir de iki kişi arasında sohbet, yani konuşarak anlaşma olmakla beraber, topluluk halinde de sohbetler edilebilir.

İslami sohbet; İslami sohbet siteleri bu konuya çok farklı bir anlatım getirmişlerdir. Ve buna göre sohbet şu şekilde açıklanıyor; Dinimizce sohbet, beraber olmak anlamına gelmektedir. Kendinden üstün kişilerle olabilir, akranları ve kendinden alt kişilerle de sohbet edilebilir. Bu sohbetler esnasında Allah’ın ve Peygamber efendimiz (sa)in hoşnut olduğu beğendiği konular seçilir ona göre sohbet edilir.

Bir önceki yazımda sizlere İslami Sohbet hakkında bilgiler vermiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.