Sohbet saati

            Whatsapp'ta Paylaþ

Bu günkü sohbet saatimizde sizlere yaşanmış gerçek bir hikayeyi anlatacağım. Bizzat yaşadığım bu olay her noktasına kadar doğrudur, canlı şahitleri de vardır.

Bundan tam 7 sene kadar önceydi. Küçümsenmeyecek ölçüde bir işletmem ve yine küçümsenmeyecek ölçüde işlerim vardı. Yaptığımız iş tahahütlere dayalı bir iş olması nedeniyle, söz verdiğimiz güne kavuşturabilmek için gerektiğinde fazla mesai ücreti de ödüyor idik. İşlerimiz yaz aylarında çok yoğun olur, kış aylarında ise rutin seyrederdi. Fakat çalışan elamanlarımıza hiç bir zaman iş yok, izin al falan demedik, diyemezdik. O yüzden kış ayları sağ olsun elemanlarımızla güle oynaya vakit geçirir, zarar etmeyecek kadar işleri alır yapardık.

Bir yaz günü imalathanede işler çok yoğun ki sözümüz yerine gelsin diye dışarıya fasona bile iş yaptırıyoruz. Öyle işin sıkı olduğu günlerde “Mehmet” ustamıza bir telefon geldi ki, anında gözlerinden yaşlar boşaldı, telefonda, yapma etme gibi acı sözler sonunda tabi işveren olarak sorduk. Sonuç Mehmet ustamızın annesi ölmüş e tabi memlekete gidecek.  Hemen  maaşı artı fazlası verildi, arabayla evine bırakıldı, bir şey lazım mı gibi sözler söylendi, başın sağ olsun denildi.

Mehmet ustamız memleketine gitti, 4 saatlik bir yer. Biz kaldık yığın işle baş başa, bir şekilde o zaman yapıldı işler, sözler tutuldu ama nelerle. Derken Mehmet ustamız tam 17 gün sonra iş başı yapmak için geldi. Zaten iki gün sonra da maaş günü. Sorgusuz sualsiz maaşını da tam olarak takdim ettik.

Aradan sanırım beş ay gibi bir zaman sonra günlerden cuma çay saati, çay içerken de sohbet ediyoruz, kavuşacak işlerden konuşuyoruz. Bu sohbet esnasında Mehmet usta şöyle dedi “olmazsa ağbi ben yarın memlekete biraz geç gider işlere yardımcı olurum” Bende, memlekette ne yapacaksın falan dedim. Mehmet usta ” ABİ AYLARDIR ANNEMİ GÖRMÜYORUM BİR ONUN YANINA GİDECEM” desin mi çay boğazımda kaldı. Zar zor ya  senin annen ölmedi mi dedim. O da şok oldu, çünkü yalanı ortaya çıktı. Epeyce yalanları sıralasa da ne bennnnnnnnn ne de çalışma arkadaşları asla ona inanmadı.  Çay molasında ki sohbet Mehmet ustamızın yalancılık da dillere düşmesine neden oldu. Artık takdir sizlerin, hak mıdır bu yalanla memlekete gitmek. Tabi ki gittiyse. Zaten o günden sonra Mehmet ustaya da kimse inanmadı.

 

One Comment

  1. Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*