Sohbet kanalı

            Whatsapp'ta Paylaþ

sohbet-kanaliIRC  sitelerinin olmazsa olmazlarından birisi #sohbet kanalıdır. Dünya üzerindeki bütün IRC scriptlerinde bir sohbet odası illaki mevcuttur. Üstelik site yönetimlerince en çok dikkat edilen, en değer verdiği yerlerden birisidir. IRC kullananların hemen hemen hepsi sohbet odalarının önemini bilir. Sizlerinde dikkatini çekmiştir belki, bir çok büyük mIRC sitelerinde, siteye giriş yaptığınızda sizi önce güvenlik taramasından geçirir, daha sonra chat yapabileceğiniz odalara  yönlendirilirsiniz. Yani direk sohbet odasına  alınmazsınız. Sistem içerisinde kullanacağınız rumuzun şifrelenmesini isteyeceklerdir.  Şifrelenmiş rumuzunuzla sohbete  girebilir chat yapabilirsiniz. Yinede şu var ki  bir çok sitenin sohbet odası konuşmaya kapatılmış olur. Bu durumda sadece operatörler kanal genelinde geyik yapabilir . Bunun da nedeni siteye yapılabilecek olası bir saldırıdan korunmaktır.

Sohbet platformlarında  yetkili olabilmenin de belirli kuralları vardır. Tabi ki bu bahsettiğimiz konular, katılımcı sayısı çok yüksek IRC siteleri için geçerlidir. Kanal founderi tecrübeli operatörleri tercih edecektir. Muhtemelen eğitim kanalında da bir sınavdan geçirilecektir. Son yıllardaki sunucu artışından dolayı bu durum biraz hafife alınsa da, yinede büyük siteler bunlara önem vermektedir.  Ayrıca, kiraya tutulmuş bir sohbet odasında ounder isterse, açık admin girişini istemeyebilir. Ancak odaya yapılacak bir saldırı durumunda Founder, site adminlerinden yardım isteyerek saldırıyı durdurana kadar kanalda kalabilirler. Bu anlattığım her sunucuda olmasa da,  bu gün bile bu sistemle çalışan programlar mevcutdur.

Tekrar belirtmek isterim ki, bu anlattığım kurallar mazide kalmış olabilir. Ama user sayısı yüksek siteler hala devam etmektedirler. Sohbet kanalları dışındaki diğer chat odalarında en azından ben böyle bir uygulamaya hiç rastlamadım.

2 Comments

  1. sohbet kanalı özel bi yerdir o yüzden ekledim

  2. Hakanım eline sağlık güzel olmuş, Sohbet kanalı konusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.