Sohbet’in Tarihçesi

            Whatsapp'ta Paylaþ

Konumuz sohbet olunca sohbet’in tarihçesi den bahsetmeden olmaz.

 

İnsanlık var olduğundan bu yana sohbet etmek  birbirini anlamaya çalışmak için en etkin araç olmuştur, bu nedenle derler ki  insanlar konuşarak hayvanlar koklaşarak anlaşır,

Sohbet ilk çağlar’da  komin’lerin  kurulmasıyla,  (halk toplulukları), başlamıştır.

İnsanlar için sohbet etmek bazende bilgi alış verişi bazı zamanlarda öğreti olmuştur. Sümerlerin ilk yazılı tabletleri yazmasıyla birlikte,

yani yazının icadından sonra insanlar için sohbet dahada önem kazanmıştır, insanlar artık kendi aralarında yaptıkları sohbetleri yazılı hale getirebilir hale gelmişlerdir.

İnsanlık için kutsal dinlerin gelmesiyle birlikte  Yani Hıristiyanlık, Müslümanlık, Yahudilik, bu üç Din’in tamamında sohbet çok önemli bir yer edinmiştir, artık insanlar için sohbet sadece konuşma olmaktan çıkmış belirli bilgileri  ve  geçmişi öğrenmenin yegane  yolu olmuştur. Bu nedenle halk şairleri dervişler ozanlar insanlar için çok önem kazanmıştır, örnek olarak daha çok 13,yy- 14,yy da yaşamış ahi devranlar dervişler ozanlar yani Yunus emre, Mevlana Celaleddin Rumi, Hoca Ahmed Yesevi ve daha niceleri insanların gönlünde taht kurmuşlardır, insanların dinini daha iyi öğrenmesini sağlamışlardır.

gelelim 21,yy insanlarına  bu yüzyılda artık insanlar gelişen teknolojiyle birlikte  sohbet etme güdülerini kaybetmektedir daha çok internet te olmak üzere  kısaltmalarla  örnek olarak slm   mrb  nbr gibi  kelime dağarcıklarını iyiden iyiye azaltmıştır.

Bu nedenle sohbet artık insanlar için çok zor olmuştur mağara devrine geri dönüş var diye düşünmekten kendini alamıyor insan.

Aslında sohbet insanların birbirini sevmesidir, anlamasıdır, dost olmasıdır ve manevi duyguların yükselmesidir bu nedenle herkese seviyeli anlayışlı bilgi içeriği  ve güzelliklerle dolu sohbetler dileyerek yazımı tamamlıyorum.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.