Omegle chat nasıl kullanılır

            Whatsapp'ta Paylaþ

Omegle kullanımı oldukça kolay bir programdır. Zaten bu yüzdende dünya çapında lider konumda sayılır. Google arama çubuğuna “Omegle” yazdığınızda hemen ilk sayfada en üstte çıkar. Siteye girdiğinizde, mavi yazı butonuyla “video” ya  da “text” yazısı çıkar. Text butonuna tıklarsanız, yazışarak anlaşabileceğiniz sisteme girmiş olursunuz. Eğer “video”  butonuna tıklarsanız Adope Flash Player eklentisini açmanız gerekir. Sistem sizi içine hemen alır ve karşınıza birisi çıkar. Evet Omegle sitesinin sizden istediği sadece bu kadar. Kameralı sohbet sitelerindeki en özgün yapılanmalardan birisidir. Herhangi bir ücret talep edilmez.

Sisteme girdikten sonra, eğer text butonunu tıkladıysanız hemen “stranger” yani karşı kullanıcı size mesaj atar, sizinde ekranda görünürlüğünüz  “you” olacaktır. Çok farklı dil  seçeneği vardır. Hemen ana sayfanın sağ üstünde dil seçenekleri vardır. Siz Türkçe olarak yazacaksanız, Türkçe dilini tıklayınız.  Sistemin size atadığı rastgele sohbet yaptığınız kişiyi beğenmediyseniz, ya da uyuşamadıysanız, “esc” tuşuna basarak çıkış yapabilir ya da “new” butonuyla başka bir konuşmacı bulabilirsiniz. Omegle de görüntülü chat yapmak ta  aynı bu işlemlere benziyor, pek fark eden bir şey yoktur.

Omegle sitesi, kendine özgün yapsıyla diğer kameralı sohbet sitelerinden farklılık gösteren bir sistemle çalışır. Bu sitede siz istediğiniz biriyle chat yapamazsınız. Sistemin size gönderdiği rastgele biriyle görüntülü ya da sesli sohbet, yazılı sohbet yapabilirsiniz.  Aslında kullanım kolaylığı, anlatılanlara göre çok daha kolaydır. Omegle sistemi duruğu zaman ya da karşınıza hiç kimse çıkmadığı zaman öncelikle “stop” butonuna basınız, daha sonra “start” butonuna tıklayınız. Yine “next” butonuyla karşınızdaki kişiyi değiştirebilirsiniz. Ayrıca “report” butonuyla, kamerada fütursuzca şeyler  yapanları yöneticilere şikayet edebilirsiniz. Omegle nin bir özelliğide,  eğer kameranız varsa size kameralı birini eşleştirir, yoksa da yazılı anlaşma yapacak olan kamerasız birini.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.