Murat Göğebakan’ı Bu sabah Kaybettik

           
Murat Göğebakan

Murat Göğebakan

Uzun süredir kanser tedavisi görmekte olan Murat Göğebakan’ı bu sabah kaybettik. Doktorların yaptığı son açıklamada, Murat Göğebakan’ın bu sabah saat 8:45’de kan kanseri (lösemi) hastalığına yenik düşerek vefat ettiğini bildirdi.

Lösemi ve solunum yetmezliği nedeni ile 10 gündür yoğun bakımda kaldığını söyleyen doktorlar, hastanenin yoğun bakım ünitesinde bu sabah saat 8:45’te lösemiye bağlı ani kalp durması nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendisi için “Uzun Adam” şarkısını da  besteleyen sanatçı Murat Göğebakan’ı evinde de ziyaret etmiş ve mitinglerinde herkesin  Göğebakan için duasını istemişti. Göğebakan yarın yani 1 Ağustos 2014 cuma günü öğleyin Fatih Camisinde   düzenlenecek cenaze töreninin ardında memleketi olan Adana’ya gönderilecek. Cenazesi 2 Ağustos Cumartesi günü Adana’nın Yüreğir ilçesinde ebedi istirahat’gahına tevdi edilecek.

Murat Göğebakan Kimdir?

murat göğebakan 9 Ekim 1968 yılında Adana’da dünyaya geldi. Anne vwe babası Almanya’da çalıştığı için,  çocukluğu Almanya ile Türkiye arasında geçti. ilk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı. 1986 yılında Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarına girdi. Eğitimini tamamlamasının ardından Çukurova Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Murat Göğebakan o sıralarda dergah eğitimi de almıştı. Gitar dersleri verdi, bar çalışmaları da yaptı. 1995 yılına kadar Adana’da yaşayan Murat Göğebakan, ilk evliliğini genç yaşlarda yaptı. Bu evlilikten Bülent isminde bir oğlu oldu. 1995 yılından sonra İstanbul’a gelen Göğebakan’ın hayalleri gerçek oluyordu artık. Çok büyük zorluklara rağmen   “Ben Sana Aşık Oldum” isimli albümünü çıkardı, bu albümle çok büyük bir çıkış yakalamıştı. Kral Tv müzik ödüllerinde “Yılın Şarkısı” “En İyi Söz”  “En İyi Rock” ve “En İyi Çıkış Yapan” kategorilerinde aday olarak gösterildi. En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı Ödülünü de aldı. 2002 yılında çıkardığı “Ay Yüzlüm”  isimli albümüyle Müyap’ın en çok satan albüm  ödüllerine layık görüldü. 2010 yılında kan kanserine yakalanan Murat Göğebakan verdiği mücadele sayesinde  hastalığını yenmiş ve müzik hayatına devam etmiştir. Aşkın Gözyaşları adlı albümü 2012 yılında çıkarmıştır. Murat Göğebakan Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Edip Akbayram Deep Purple ve Leed Zeplin gibi isimlerden etkilendiğini belirtmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.