Med-Cezir

med cezirAy ve güneşin  tesiriyle suların alçalıp  yükselmesine med-cezir yani gel-git olayı denir.  Suların alçalması “inme”, yükselmesi de “kabarma” adını alır.

“Gel-git” olayı küçük ve ya büyük bütün sularda görülür.  Bazı göllerde suların kabarıp inmesi 5 santimetreyi ancak bulurken Kanada kıyılarında 21  metreye kadar çıkar.  Gel-git olayı  ayın, dünyanın etrafında dönmesiyle ilgilidir. Ay, çekimiyle dünyanın kendine bakan yüzündeki suları kabartır. Böylece dünyanın iki tarafında birden  kabarma görülür.  Gel-git başlayınca sular 6 saat içinde en yüksek noktaya  ulaşır.  6 saat sonra da eski durumuna düşer.  Güneşle ayın çekimleri  aynı istikamette  olunca gel-git  en üst seviyede olur.  Bu ayın dolunay  ve yeniay  durumlarına rastlar.   Güneşle ayın  durumları dik açı  çizecek durumda ise gel-gitin en az olduğu zamanlarıdır.  Gel-git  limanlara girip çıkan gemiler için oldukça önemli olduğu için  kıyılardaki ülkeler  gel-git cetvelleri hazırlarlar.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 387 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 03 Şubat 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.