Lancashire kanarya

            Whatsapp'ta Paylaþ

sari-kanaryaİsmi İngiliz Lancashire kontluğundan gelmektedir. Tepesi en önemli özelliğidir. Tüm kanaryaların en irisidir. Bu ırk 1750’li yıllarda oluşmuştur. Geçen yüzyılda  Dünya Savaşları nedeniyle bu ırkın soyunun tükenmesinden sonra, 1950 ‘li yıllarda yeniden üretilmesiyle, bu nesil tekrar canlandırılmıştır. Sadece sarı ve beyaz renkte olmak zorundadır.n

 

Özellikler ) :

  1.  Tepe ve Baş (30 Puan): Yukarıdan bakıldığında tepesi tıpkı bir at nalı şeklinde olup, orta noktasında tüm kafaya yayılmaktadır.Tepe gaga dibinden gözlerin yarısını kaplayıp arkaya devam etmektedir. Kırçıl tepe kabul edilebilir. Amaç açık renk tepeye ulaşmaktır. Yoğun ve çıkıntılı şeklinde çok kafa geniş, hafif basık, yassı ve mutlaka kaşlı olması gerekir. 
  2. Boy (25 Puan) : 22cm – 23cm olmalıdır.
  3. Vücut ve duruş (15 Puan) : Kuş büyük, güçlü,  sağlam bir izlenim vermelidir. Omuzlar iyice belli olmalı, göğüs kısmı dolu dolu  olmalıdır. Kanatlar, kuyruk uzun, düz ve çok az düşük (kıvrık değil).  Kuş dik durmalıdır. Ama Yorkshire gibi dimdik ve gergin değildir.
  4. Boğaz ve Ense (10 Puan) : Kuvvetli ve dopdolu olan boğaz, kafa ve vücut arasında çepeçevre, girintili olup kafayı vücuttan biraz ayırmalıdır.
  5. Sırt (5 Puan) : Sırt uzun dolu iyice yuvarlatılmış olmalıdır. Sırt kısmında çok az bir kamburluk hissedilmelidir.
  6.  Tüy ve Ayaklar ( 5 Puan) : Tüyler çok zengin ve uzun, bacak uzun kuvvetli, hafif açılı (eğik) olmalıdır. Baldır kısmen gözükebilir.
  7. Genel İntiba (10 Puan) :  Kuşun ve kafesin temizliği, kafesteki duruşu, kendini sunması genel intibayı tamamlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*