İslami sohbet konuları

            Whatsapp'ta Paylaþ

Selamüaleyküm, kıymetli okurlarım sizlere bu akşam İslami sohbet ve İslami sohbet konularının nasıl yazılması gerektiği ve bu konular üstüne yazılmış makalelerin sitenize ne kadar faydalı ya da ne kadar zararlı olabileceği ihtimallerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle sizlere şunu belirtmek istiyorum, herhangi bir konuyu google arama çubuğuna yazdığınızda karşınıza binlerce, milyonlarca sayfa arama sonuçları çıkmaktadır. Fakat, aramayı yapan kişi ilk sayfadaki ilk sıradaki siteyi tıklamaktadır, en azından yapılan araştırmalar %40 ilk sıradaki siteye geri kalanları da o oranlarda 5. sayfaya kadar gitmektedir. Özellikle İslami sohbet sitesi açmış olanlar, ve de bu işe yeni gönül vermiş arkadaşlar için ilk sayfalara çıkmak astronomik reklam paraları ödeseler bile çok zordur. İslami konularda sınır yok gibi bir şeydir. Yıllarca uğraşsanız, binlerce sayfa yazılar yazsanız derin bir denizden farkı yoktur.
Sizlere bu konuları yazarken dikkat etmeniz gereken bazı olumsuzluklardan bilgiler vermek istiyorum. Arkadaşlar diyelim ki, “Namaz nasıl kılınır” başlığı altında bir yazı yazıp sitenizde paylaşacaksınız. V e diyelim ki sizce özgün, herhangi bir siteden kopya edilmeyen bir yazı yazıp yayınladınız. Sonra da google de arıyorsunuz kaçıncı sayfada çıkmışım? Muhtemelen iki yüzüncü sayfa ya da o ayarda bir yerde çıkacaksınız, yani ilk sayfada çıkma şansınız yok denecek kadar azdır. Varsayalım“İhlas Suresi”niekleyip çalışmalarınızı öyle sürdürüyorsunuz, Türkçe’sini de bu konuyu özgün olarak yine kendiniz yaptınız. Ve yine araştırıyorsunuz ilk 500 sayfada yok. V e başlıyorsunuz ben nerede yanlış yapıyorum? Özgün yazı yaz diyorlar yazıyorum, ama yinede yazılarım çıkmıyor diye hayıflanıp duruyorsunuz. Sorun buradan başlıyor. Bunun nedeni bence özgün olarak yazdığınızı düşündüğüz yazıların muhtemelen kopya içerik olarak dizinlerde görülmesidir. Bu iş nasıl olurben kopya yapmadım ki? Diye muhtemelen düşünüyorsunuzdur. Diyelim ki “Sübhaneke suresi”nin Türkçe karşılığını açıklayarak yazdınız, işte kopya içeriği yazmış oldunuz.
Bu durumda karamsarlığa kapılmanızın hiç gereği yok. Google çok derin bir deniz, neyin ne olduğunu, nasıl olduğunu tam olarak bilen zaten yok. Sadece tahmini olarak İngilizce olarak yayınlanan Google algoritmalarının sürekli güncellenmesi konularını takip eden İngilizce dilini bilen seo üstüne çalışmalar yapan arkadaşların yazdıkları yazılardan edinebildiğimiz bilgiler. Kelin merhemi olsa başına çalar, onlarda bu bilgileri parasız olarak kimseyle paylaşmıyor zaten. Konuyu fazla uzatıp moralinizi de bozmak istemiyorum ama, durum maalesef bu.

2 Comments

  1. Bir başka yazıda da bu yorumu tekrarladım. Melek Hanıma katılıyorum. Gerçekten çok yararlı bilgiler var burada.

  2. Çok aydınlatıcı konular bunlar. Size çok teşekkür ederim. Çok yararlanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.