İRC sohbet

            Whatsapp'ta Paylaþ

İRC sohbet siteleri

Bundan 10 yıl ya da biraz daha fazla bir zaman önce İnternet de sohbet edebilmek için arama motorlarına İRC ya da mirc gibi kelimeler yazar ve ilk çıkan sayfalara tıklayıp sohbet ederdik. Şimdi o günler unutuldu hatta yeni nesil arkadaşlar bu kelimeleri bile pek bilmiyor, unutuldu gibi bir şey. Artık sohbet etmek isteyen kişiler chat yazıyor, sohbet yazıyor aradığı mekanı hemen buluyor. İRC programları bitti bitiyor denilse de bence hepsi boş laf çünkü, henüz sohbet edilen programların hemen hemen hepsi İRC tabanlı.

Burada sizlere İRC nin kelime anlamı nedir gibi bir anlatım da bulunmayacağım, sadece anlatmaya çalıştığım şu; Facebook ve benzeri sosyal ağlar hariç diğer hepsi  irc tabanlı yazılımlardır. Gelişen yazılımlar sayesinde sadece İRC scriptler kullanılmadan (masa üstüne indirilmeden) web girişleri ile direk olarak sohbet edilebilen yazılımlar sayesinde olmaktadır. Bunun adına web sohbet denilse de yukarıda da belirttiğim gibi sonuçta İRC ağları ile bağlanılan birlikte sohbet edilebilen ortamlardır.

Bir çok site kendisini farklı gibi gösterse de işin aslı hep aynıdır. Burada kullanıcıyı memnun eden nokta ise web sitesinden direk geçiş yapıp dilediği gibi sohbet etmek ve daha sonra kapayıp çıktığında ise ardında hiç bir iz bırakmamasıdır. Elbette ki bu durum kullanıcıya avantajlar sağlamıştır. İşte bu herkesin bildiği ama bilindiğinin bilinmemesinin getirdiği rahatlık site sahiplerini sanki siteleri farklı bir uygulama yapıyormuş görüntüsü vermek zorunda bırakmıştır.

Biraz karmaşık bir yazı gibi algılansa da işin özü daha önce de dediğim gibi chat  sitesidir. Sitemizin adı her ne kadar www.sohbetche.net olsa da bizim sistemimiz de aynen bu anlattığım gibi yapıya sahiptir. İşin ince detayı ise bizim sitemize de sohbet girişine tıklayıp geçiş yapabilir, muhabbet edebilirsiniz. Herhangi bir program indirmeniz gerekmez, direk geçişle muhabbet  edebilir ve daha sonra kapa düğmesiyle çıkıp gidersiniz, ardınızda iz bırakmadan chat keyfinizi yapabilirsiniz.

Son eklenen Edirne Sohbet yazımızda yine bu konuyla alakalı bilgiler verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.