Chat in tarihçesi

            Whatsapp'ta Paylaþ

chatSanal sohbet,”Talkomatic” yani “Konuşmatik” olarak adlandırılan  ilk sanal sohbet, Doug Brown ve David R. Wooley tarafından 1974 senesinde İllinois üniversitesimdeki “Plato Sistem” çalışması içinde yaratıldı. Beşer kişiden oluşan kanallarda kişilerin yazdıkları ayrı ayrı mesajlar, kanaldaki tüm kullanıcılar tarafından karakter karakter görüldü. 1980’lerin ortasında nam-ı değer “Konuşmatik” Plato kullanıcıların arasında çok popülerdi.

Sanal sohbet ilk defa, 1980 yılında, dünyanın en büyük online servislerinden biri olan”CompuServe” tarafından “CB simulator” adı altında halka tanıtıldı. “CB simulator” halkın ilk defa sanal sohbetle buluştuğu sosyal medya aracıdır.

METİN TABANLI SOHBET

Sanal sohbet, aynı sohbet odasındaki insanlara mesaj göndererek iletişim kurma yoludur. Yahoo gibi bazı sohbet odaları hem metin hem de sesi kullanıma sunmaktadır. Geçmişteki sohbet odaları metin tabanlıdır.

GÖRSEL SANAL ÇEVRELER

Görüntülü sohbet odaları “Sanal Sohbet Kültürü”ne 2 ve 3 boyutlu grafikleri kazandırmıştır. Kullanıcılara görsel olarak karakterler verilerek bir oyunun içinde sohbet imkanı verilmektedir. Ayrıca çok popüler olan görsel sanal çevreler, kullanıcılara kendi görsel karakterlerini oluşturma imkanını da vermektedirler.

EN POPÜLER SANAL SOHBET SİTELERİ

En popüler sanal sohbet siteleri nelerdir? İşte size en ünlü 15 tane sanal sohbet siteleri.

1. Talkcity.com: Bu site belli şartlardaki üyelerin belli konular hakkında yaptıkları sohbet odalarını içermektedir.

2. ICQ.com: Bu sitede konular serbest olup her yaştan insana sohbet odaları sunmaktadır.

3. Teenspot.com: Sadece orta okul ve lise çağlarındaki gençlere sunulan sanal sohbet odalarıdır ve  bazı oyunları da site içerisinde içermektedir.

çeviri: Prens

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.