Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı kovanı temizliği bakımı
İlkbahar ve sonbahar olmak üzere ben senede iki kere kovanlarımı temizliyorum. Arı kovanı hijyenik olmalıdır, temizlik imandan gelir ki arılar ve arı sağlığı için çok önemlidir. Kovan temizlemek çok zor da bir iş değil, arıcılık yapıyorsanız bence bu işi de zevkli bir hale getirmek zorundasınız. Bir pürmüz ve  ıspatula yardımıyla kovan iç temizliği rahatlıkla yapılır. Taban temizleme işi biraz sıkıntılı olsa da ona da zamanla alışırsınız. Ayrıca, bu temizlik esnasında kovanlarınızın bakımını da yaparsanız sürdürülebilir arıcılık için ileriki yıllara da yatırım yapmış olursunuz. Ben kovanlarımı boyamıyorum, sizin boyadığınızı düşünerek bu basit işlemi tarif edeyim. Nalburdan beyaz marangoz tutkalı alın, yine bir marangozdan ince çam talaşı isteyin ya da ücret karşılığı alın. Beyaz tutkal ile çam talaşını karıştırın ve macun yapın. Kovanlarınızın kabarmış boyalarını ıspatula yardımı ile sıyırın. Daha sonra çatlamış, ayrılmış yerlere bu macunu çekin. Bu macunun kuruma süresi yazın kısa olsa da kış aylarında bir gün sürebilir. Kuruyan macunlu bölgeleri, kalın bir zımpara yardımıyla zımparalayıp, temizleyin. Daha sonra boyamak istiyorsanız yağlı boya ile güzelce boyayın.
Bul

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İmalatçıdan Satılık Arı Kovanı adMiN 9 10,617 02-02-2016, Saat: 19:09
Son Yorum: ismailce
  Boyasız Arı Kovanın Bakımı ismailce 0 3,072 11-12-2015, Saat: 22:02
  Arı kovanı nasıl olmalı adMiN 0 3,390 28-11-2015, Saat: 17:37
Son Yorum: adMiN
  Satandart arı kovanı ismailce 0 2,652 27-11-2015, Saat: 22:21

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Sitemiz bir " paylaşım " sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj, konu, resim ve bilgi paylaşabilmektedir. Bu sebepten dolayı, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir. sohbetche.net/forum hiçbir yasal sorumluluk ve yükümlülük kabul etmemektedir. Illegal veya yasa dışı herhangi bir faaliyet görülmesi durumunda yonetim@sohbetche.net adresine mail atıldığı taktirde mesaj, konu ya da resim en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.