Chat sohbet servisleri

            Whatsapp'ta Paylaþ

İnternet ortamındaki chat servisleri

Gün geçmiyor ki yeni bir chat servisi açılmasın, sosyal ağlarda reklamları çıkmasın.  Peki nedir bu kadar değerli olan, bu işte yoksa çok büyük bir kazanç mı söz konusu. Bu konuyla alakalı veya alakasız her İnternet kullanıcısı bir şekilde  kazara da olsa bu servislere girmişliği vardır. Dünya çapında milyonlarca üyesi bulunan platformların yanı sıra ülke bazında hatta il bazın da bile chat hizmeti veren siteler vardır. Dünya çapında ki sosyal platformların reklam alma yoluyla realitesi çok yüksek gelirlere sahip olduğunu çıkan haberlerden biliyoruz. Genellikle arkadaşlık sohbet hizmeti verseler de yeni tasarımlar ve yazılımlarla kendilerini gün geçtikçe de geliştirmektedirler. Çok yüksek bütçelerle televizyonlarda reklam veren bu siteler üye sayılarını artırarak İnternet alanında kendilerini ispat etme çabalarından da hiç vaz geçecek gibi de görülmüyorlar.

Türkiye’de henüz dünya genelini kapsayan çoklu dil seçeneği ile ziyaretçi sayısını artırabilen bir oluşum olmadı. Olması da bana göre zor gibi görülüyor çünkü, Türkçe dilini sadece ülkemiz kullanıyor, yurt dışında dilimizi kullanan başka da bir ülke yok. Sadece sorun bu da değil elbette, dev firmalar bu sektöre girmiş ve yenileri de sırada bekliyor. Düşünün ki Samsung gibi bir dünya devi cep telefonlarını satmadan önce içerisine chat programı yüklüyor. Bu marka telefon kullananlar biliyordur “chaton” isminde bir yazılım kullanıcıya direk, kullanıma hazır bir şekilde veriliyor. İphone gibi devler de sırada ki onunda hali hazırda bir yazılımı kullanılıyor zaten. Son günlerde en çok kullanılanlardan biriside “wattsap” anında mesajlaşma, resim ve video paylaşımı özellikle gençler arasında popüler olarak kullanılıyor. Bu servislerin ardı arkası da yok gibi, her gün yeni bir şey karşımıza çıkacak gibi görülüyor.

Bu servislerin  yoğun olarak kullanıldığı bir alanda kameralı sohbet siteleri, milyonlarla ifade edilen üye sayıları ile yine dünya da söz sahibi olan bu servisler de de durum aynı, reklam gelirlerinden ziyade gold üyelik gibi farklı yöntemlerle kazanç elde edebiliyorlar. Genellikle ücretle çalışan bayan modeller bu sitelerde arkadaş arayan kişilerle konuşup, farklı sohbetler yapabiliyorlar. Bu servislerinde yurt dışından yayın yapanları popüler, ülkemize ait hatırı sayılır bir servis yok, yine sorun bence dil seçeneğinin olmaması.

Oyun sitelerini de bu kategoriye koymamız gerekiyor ki, okey oynayarak gayet güzel sohbet edilebiliyor.  Türkiye’de bu amaca yönelik hizmet veren çok kaliteli siteler mevcut. Hatırı sayılır paralarda kazananlar var. Bu platformlar ismine oda dedikleri, insanların bir yerde toplanıp, oyun oynayarak muhabbet ettikleri yerlerin oda olarak kiralanması neticesinde oluyor. Diyelim ki; “aşk okey odası” bu kanalı ücretle birisine kiraya veriyorlar böylece gelir elde edebiliyorlar. Kiralayan niye böyle bir şey yapıyor ben anlayamadım, sanırım ego meselesi çünkü, sadece para veriyor oda başkanı oluyor, olmasa da o odaya girip oyunda oynayabiliyor, muhabbet de edebiliyor.  Ya da benim bilmediğim bir atraksiyonu vardır diye düşünüyorum. Yüzlerce odası olan oyun kanallarının da var olduğunu bilen birisiyim ve yine sanırım aylık 100 ila 250 liraya kadar kiralanan odalarında mevcut olduğunu biliyorum.

Web sohbet imkanı sunan platformların durumu çok daha karmaşık çünkü, diğerlerine nazaran maddi olarak çok küçük bir bütçe ile böyle bir site açma şansı var. Yatırım sermayesinin düşük olması nedeniyle bırakın üç beş kişi bulup da açmayı tek başına bu işe hevesli biri hemen açıveriyor. Web konusunda hiç tecrübesi olmasa da diğer sitelerden katılımcı bulurum mantığıyla hareket eden yüzlerce kişi her gün onlarca chat sitesi açıyor. Bunlar çok uzun soluklu olmasa da bir müddet uğraşıyorlar sonrasında ise kapatıp gidiyorlar. Web sohbet hizmeti verip de ciddi bir para kazanan platforma ben rastlamadım. Katılımcısı yüksek bazı siteler yine oda kiralama, admin yetkisi satma gibi yöntemlerle sanırım biraz da olsa gelir elde edebiliyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.