Çakal

Yatan çakal resmi
Yatan çakal resmi

Çakal, Köpekgiller ailesinden etçil memeli hayvan.

Afrika‘da Avrupa’nın güneydoğusunda, Asya’da  yakın doğudan Malezya’ya kadar çeşitli bölgelerde yaşayan çakal, görünüş bakımından kurda benzer; ama ondan küçüktür. Afrika’da Asya’da ve Avrupa’da yayılmış olan başlıca türü Canisaureus ‘un omuz başına kadar yüksekliği 50 cm, Tüyleri kızılımsı gri, kuyruğu ve kulakları oldukça uzun olur. Genellikle gececi bir hayvandır; karanlık bastıktan sonra ulumasıyla tanınır ve daha çok bozkırlar, bataklıklar, kırsal kesimlerde yaşar. Doğu Afrika’da ve güney Afrika’da yaşayan şabrak çakalının 8canosmesomelas), sırtı siyah renklidir.

Daha çok leşle beslenen çakal, aslan, kaplan gibi büyük yırtıcı hayvanların parçaladıkları avların artıklarını sırtlanlar ve akbabalarla paylaşırlar (böylecedoğadaki artıkları temizleyici bir işlevleri vardır). Bazen canlı hayvanlara ve tarım ürünlerine (meyvelere)  de saldırı. Son yıllarda Kenya’da çakalların besinlerini ele geçirmek için yararlandıkları ilgi çekici bir davranışın farkına varılmıştır: Çakallar antilopları gözetlemekte olan yaban kedilerini gördüklerinde, antilopların yolunu yaban kedilerinden kaçıp kurtulamayacakları biçimde kapatmakta, daha sonra da yaban kedilerinin yediklerinden arta kalanlarla, karınlarını doyurmaktadırlar; bu, memeli hayvanlar arasında yalnızca çakallar’da görülen bir ortak avlanma biçimidir  .

Eskiden özel bir cins[Thos] içinde sınıflandırılan çakallara, günümüzde evcil köpek ve kurdu da içeren  Canis cinsi içerisinde yer verilmektedir. Gerçekten, bazı köpek ırklarının çakallardan, bazılarının kurtlardan geldikleri sanılmaktadır. Tarih öncesinden kalma maden yataklarında bulunmuş olan bir köpek cinsinin  çakallarda görülen özellikleri taşıdığı görülmüştür. zaten çakal, evcil köpekle melez yavru verebilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.