Bernini

İtalyan mimar,heykelci ve ressam (Napoli, 1598-Roma, 1680).

Heykelcilik ilk temel bilgileri heykel sanatçısı babasından alan Bernini,
foto230çok geçmeden barok anlatımlı bir sanata yöneldi: Sicipione Borghese’nin villası için yaptığı ilk heykeller. Zorlamasız doğal bir deha’nın yapıtları olan heykellerde (Amaltei keçisinden Apollon ve daphne grubuna kadar) ve bütün yapıtlarında kendine özgü tumturaklı uslubunun  damgasını vurdu; barok sanatının örnek yapıtlarını 0rtaya koyarak Yeni Klasizm’in doğmasına kadar, XVIII.yy. Avrupa heykel sanatını büyük ölçüde etkiledi Barok uslubunda mezar anıtlarını (sözgelimi  Papa Alexander VII’nin mezarı) ilk yapan sanatçı oldu.; dekoratif çeşmeleri yeniledi

(Borghose villasında ve Navano alanında): Dinsel konulu heykellerde  abartılı bir anlatımcılığı denedi (Aziz teresa‘nın vecdi).

Cizvit kliselerinde seyircide coşku ve hayranlık uyandıran kutsal figürler yaptı. Bernini, mimarlık  alanında geleneksel denge ve birlik ilkelerinden ayrılmamış, kurallarını Eskiçağ ve Rönesanas ustalarından bulduğu klasik anlayışa saygı duymuştur. Bu alandaki başlıca yapıtları arasında Berberini, Chigi ve Odescalchi sarayları ve San Andrea al Quirinale klisesi sayılabilir.

foto228

 

 

 

 

 

 

 

 

Bernini’nin Azize teresa’nın vecdi adlı yapıtı.

Fransa kralı louis XIV’ün Bernini tarafından

yapılmış  at üstünde heykeli.

Kaynak; Gelişim hachette

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 247 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 04 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.