Acadie nerede

           

acadieKanada’nın eskiden Fransa’ya bağlı olan doğu kesimi. Eskiden Fransa’nın New France [“Yeni Fransa”]  sömürgesinin bir bölümü olan Acadie [İngilizce Acadia], günümüzde Kanada’nın Deniz eyaletlerinin [New Brunswick, Nova Scotia ve Prens Edward adaları] ve ABD’nin Maine eyaletinin bir bölümünün kapladığı toprakları içeriyordu.

XVII.yy. boyunca ve 1713’e kadar, Acadie sömürgesi, Nova Scotia’yı ve Fundy koyu kıyısındaki bazı yerleşme merkezlerini kaplıyordu. Günümüzdeki Nova Scotia kesiminin başlıca merkezi, ilk olarak 1605’te Sieur de Monts  tarafından kurulan ve Avrupa  kökenli nüfusu hiç bir zaman 2 100’ü aşmayan Port Royal’di [günümüzde Annapolis Royal]. Fransa’dan pek az ekonomik destek gören ve Fransa, Hollanda, İngiltere  arasında  sürekli çekişmelere yol açan Acadie  sömürgesi, çok geçmeden Fransa’dan yardım beklemekten vazgeçip,  kendi kendine yeter duruma gelmeye, tarım, balıkçılık  ve ticaretle ayakta durmaya çalıştı.

Acadie’nin  büyük bölümü 1713’te Nova Scotia  adıyla İngiltere’ye geçtikten sonra da, Fransa bölgenin geri kalan bölümünü  elinde tuttu ve bu kez elinde kalan  kesimi “Acadie” diye adlandırmayı sürdürdü. Fransızca konuşan Acadielilerin bir bölümü Cape Breton’a  ya da Prens Edward adalarına göçtüler; ama çoğunluk Nova Scotia’da yaşamayı sürdürdü. Ne var ki,  önce 1755’te sonra da 1758’de, İngiltere kralına bağlılık andı içmek istemedikleri için  bölgeden sürüldüler.  Bu sürgünlerden  ve şiddet hareketlerinden sağ kalanların çoğu, daha sonra yeniden bölgeye dönerek New Brunswick’in kuzey kesimine ve öbür deniz eyaletlerine yerleştiler. Geri kalanların bir bölümü, ABD’de Lousiana’ya yerleşti [soylarından gelenlere  günümüzde Cajunlar adı verilir; kültürel özelliklerini günümüze kadar korumuşlardır]; küçük bir azınlıksa, anayurtları Fransa’ya döndü.

One Comment

  1. Böyle giderse, wikipedi gelip senden link ister hakanım on numara yazılara devam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.